Денеска ќе станат познати групите на Светското првенство 2022 година

од Vladimir Zorba

Ждрепката за групната фаза на Светското првенство 2022 година ќе биде извлечена денеска во главниот град Доха, земјата домаќин Катар. Шампионатот ќе се одржи во необично време – на крајот на годината помеѓу 21 ноември и 18 декември. Причината е поврзана со климатските карактеристики на Катар, каде што е особено топло во лето.

Церемонијата е од 18:00 часот по наше време. Во него ќе настапат легендите на светскиот фудбал како Лотар Матеус, Кафу, Џеј Џеј Окоча, Али Даеи, Бора Милутиновиќ, Тим Кејхил и други.

Екипите ќе бидат поделени во осум групи по четири екипи. Тројца од финалистите се уште не се познати, бидејќи интерконтиненталните баражи се неизбежни.

Останатите 29 екипи се поделени во 4 шешири според нивното место на ранг-листата на ФИФА.

Распределба на тимовите по шешири:

Шешир 1: Катар, Бразил, Белгија, Франција, Аргентина, Англија, Шпанија, Португалија.

Шешир 2: Мексико, САД, Холандија, Данска, Германија, Уругвај, Швајцарија, Хрватска.

Шешир 3: Сенегал, Иран, Јапонија, Мароко, Србија, Полска, Јужна Кореја, Тунис.

Шешир 4: Канада, Камерун, Еквадор, Саудиска Арабија, Гана, Велс или Шкотска / Украина, Костарика или Нов Зеланд, Перу или Австралија / ОАЕ.

Слични содржини