Џон Мекинро: Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на УС Опен!

од Nikola Popovski

Со освојувањето на седмиот Вимблдон, а четврти последователен, Новак Ѓоковиќ е во позиција да се бори за својата 22-ва грен слем титула на УС Опен, при што доколку триумфира во Њујорк, би се израмнил со Рафаел Надал на врвот на вечната листа.

За жал, според сегашните правила во Америка, на Ѓоковиќ му е забранет пристапот на турнирите во САД бидејќи не е вакциниран против коронавирусот.

Свесен за можноста Новак да не учествува на уште еден Грен слем сезонава, по непромислениот третман што го доби на Австралија опен, славната тениска легенда Џон Мекинро веднаш по финалето на Вимблдон, кое традиционално го проследи, побара од американските власти да му дозволат на Ѓоковиќ да настапи на УС Опен.

„Политичарите почнаа премногу да се мешаат. Тоа го направија во Австралија. Нека му дозволат на човекот да игра во Америка, мислам, навистина луѓе. Ова е лудост“, изјавил Мекинро.

Слични содржини