Џудистка го донесе второто злато за Косово во Токио

од Nikola Popovski

Џудистката Нора Ѓакова денес го донесе вториот златен медал за Косово на Олимписките игри во Токио, бидејќи славеше против Французинката Сара Леони Сисак во категоријата до 57 килограми.

Ѓакова е втора џудистка од Косово што освои златен медал во Токио, а претходно тоа го стори Красниќи која победи во категоријата до 48 килограми во саботата.

Со овие два медали, Косово има вкупно три медали на Олимписките игри, а првиот е освоен во Рио во 2016 година, исто така во џудо.

Ѓакова се пласираше во финалето откако во полуфиналето ја победи Јапонката Цукаса Јошида и со тоа стана првата џудистка која победила на натпреварувачката од земјата домаќин пред финалето.

Бронзени медали освоија Јошида и Канаѓанката Џесика Климкајт.

Слични содржини