Додик: Разговорот со Путин успешен, потврдено партнерството со Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Лидерот на Република Српска Милорад Додик во интервју за РИА Новости оцени дека разговорот со рускиот претседател Владимир Путин бил успешен и изразил благодарност за поддршката на Руската Федерација на Република Српска.

„Разговорот беше многу успешен. Разменивме мислења за актуелната ситуација во нашите односи, за регионалната и глобалната агенда. Уште еднаш беше потврден пријателскиот однос на Владимир Владимирович Путин и Руската Федерација кон Република Српска. Потврдивме дека ние сме сигурни партнери и сите наши средби се доказ за тоа“, рече Додик.

Тој додаде дека е многу благодарен за поддршката што Руската Федерација ѝ ја дава на Република Српска, особено на ниво на меѓународното право, како и дека Русија е гарант за спроведување на Дејтонските договори и условите кои мора да се исполнат на нивото на Советот за безбедност на ОН.

Слични содржини