Дронот што падна во Загреб е од советско производство

од Milan1

Н1 повикувајќи се на неофицијални информации објави дека се работи за беспилотно летало, од советско производство, најверојатно во сопственост на руската или украинската армија кое се корист за извидување. Образложението како се нашло тука е дека или останало без гориво или без ориентација или се расипало

Се уште нема официјални информации што е објектот кој доцна синоќа се урна во населбата Јарун во Загреб. Н1 објави дека Министерството за внатрешни работи соопшти дека имало на адресата „Јарунска бб“ пронашле кратер, додека во пошироката зона пронашле два падобрани за кои претходно добиле пријави од граѓани и упатија апел до граѓаните да не споделуваат снимки/фотографии од местото на настанот преку социјалните мрежи.

Од Министерството за одбрана на Хрватска засега ниту го потврдуваат ниту го демантираат настанот, а министерот за одбрана Марио Баножиќ кусо изјави дека „Министерството за одбрана спроведува истражни дејствија“.

Н1 повикувајќи се на неофицијални информации објави дека се работи за беспилотно летало, од советско производство, најверојатно во сопственоост на руската или украинската армија кое се корист за извидување. Образложението како се нашло тука е дека или останало без гориво или без ориентација или се расипало.

Повикувајќи се на експерти Н1 јави дека дометот на вакви летала е 1 000 километри, и е на млазен погон, нема тркала за вообичаено слетување, туку тоа го прави со падобрани што го објаснува податокот дека во околината се пронајдени два падобрани.

Како што објавија хрватските медиуми претходно, жители информирале дека после 23 часот вчера се слушнал силен удар и детонација во близина на Студентскиот дом во Јарун.

Слични содржини