ДУИ: Таравари нека започне да затвора игри на среќа во Чаир, Меџити беше против Законот

од Симе Стоиков

Претседателскиот кандидат на опозицијата, Арбен Таравари, изгледа почнал да се подбива со граѓаните, кога ветува нешто за што беа против неговите коалициски партнери.

Таравари деновиве изјави дека „опозициската коалиција веднаш и целосно ќе го забрани коцкањето во Македонија”.

Демократската унија за интеграција и Европски фронт го потсетува Таравари дека оние што го блокираа Законот за игрите на среќа во собраниските комисии, а потоа не гласаа во Собранието, се токму пратениците од опозицијата, кои заедно со нивните газди, ВМРО и Левица, ја бојкотираа собраниската седница.

Истовремено, бараме Таравари, доколку сака да го забрани коцкањето, да почне со казината и обложувалниците во општина Чаир, поточно на стадионот на Чаир, од каде што неговиот коалициски партнер добива огромни кирии.

ДУИ и Европскиот фронт ги уверуваат граѓаните дека на почетокот на следниот мандат ќе се изгласа Законот и ќе се дислоцираат коцкарниците од јавните објекти.

Слични содржини