Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Димовски до Адеми: До каде стигнаа командантите на ДУИ, да ви ‘ржи Мухамед Зекири

Откако пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми рече дека гледал како позитивно изненадување кога ВМРО-ДПМНЕ ја предложиле Рашела Мизрахи за техничка министерка, но и дека „мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат, додека жена го брани името“, пратеникот Илија Димовски од опозииската партија се јави за контрареплика. „До кај стигнаа командандите на ДУИ, …

Повеќе

Адеми: Кога се борев за правата на Албанците не ги користев соседите неалбанци

Бев многу изненаден кога видов дека толку конзервативна партија како ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за технички министер за труд и социјална политика Еврејка, си реков ова е позитивен сигнал. Вака пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми ја почна својата реплика на седницата за разрешување на техничката министерка, Рашела Мизрахи. „Кога јас се …

Повеќе

ДУИ ќе гласа позитивно за разрешување на Мизрахи: Не почитува двојазичност и Преспански договор

Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи да биде разрешена. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби рече дека тие се за нејзино разрешување, бидејќи не ги почитувала двојазичноста и Преспанскиот договор. „ДУИ на Конгресот рече дека би …

Повеќе

Груби: Даваме целосна и недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, немаме разлики со СДСМ

Ставот на ДУИ е целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително и консензуално срочениот Изборен законик. Ова на прес конференција го истакна пратеникот од партијата, Артан Груби, откако вчера се појавија гласини дека ДУИ не сака …

Повеќе

Хоџа – Ахмети: Нема суштински разлики меѓу економските програми на ДУИ и СКСЗМ

Владеење на правото, транспарентност и отчетност, намалување на нерамномерниот регионален , како и намалување на невработеноста, се клучните столбови на економската плтаформа на Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) што денеска беше презентирана пред раководството на ДУИ. Членките на Комората на средбата укажаа дека бараат и максимална нивна вклученост при …

Повеќе

Законот за Јавно обвинителство помина на Влада, влегува во собраниска процедура

Неколку минути по полноќ, Владата даде зелено светло Законот за Јавно обвинителство да биде испратен до собраниските служби, а со тоа и да влезе во процедура за гласање, откако вчера владејачката СДСМ обезбеди 80 гласа „за“ предлог текстот. Како што дознава „Локално“ од владини извори, министерката за правда, Рената Дескоска …

Повеќе

Агенцијата за ветинг на дневен ред во Собранието – Директорот ќе има петгодишен мандат без право на резибор

Под името Закон за Агенцијата за вршење на проверка на носители и кандидатите  за носители на јавна функција, денеска на дневен ред во Собранието е Законот за ветинг на сите функционери и кандидати за носители на јавна функција, предложен од ДУИ. Законот, како што велат предлагачите, е со цел граѓаните или …

Повеќе

ДУИ со силна поддршка за ветингот

Демократската Унија за Интеграција силно го поддржува ветингот во политиката, судството и обвинителството и изразува жалење за навредливите и несериозни реакции на нашите поранешни партнери во Владата и албанската опозиција, соопштија од Центар за комуникации на ДУИ. „Уште без да прочитаат реченица од Законот за контрола на актуелните носители на …

Повеќе

ДУИ го поднесе Законот за ветинг, се надеваат дека ќе се изгласа предизборно

Демократската Унија за Интеграција во Собранието го достави Законот за ветинг, со кој би се формирала Агнеција која ќе ги испитува сите кандидати за пратеници, но и за државни функции. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби кажа дека овој Закон ќе биде ставен на Комисијата за европски прашања и се надева …

Повеќе

Опозицијата се налути, Алими го имитирал Ѓорчев зошто се напил вода на говорница

Смеење кај владејачкото мнозинство, а навреда кај опозициската ВМРО-ДПМНЕ предизвика пиењето вода на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими. Според пратеничката Лилјана Затуроска, актот на пратеникот Алими бил имитирање на нејзиниот колега Владимир Ѓорчев, кој секој пат пред да зборува на говорницата пие вода. „Процедурално побарав збор бидејќи …

Повеќе