Актуелно
Почетна / Спорт / Екстремниот предизвик на Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Екстремниот предизвик на Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, на Инстаграм објави видео од капење во ледена вода, покажувајќи, како што рече, дека издржливоста на телото најмногу зависи од силината на умот.

Овој чин беше инспириран од екстремниот спортист Вим Хоф, а друштво му правел пријател.

„Јас и Константин преживеавме во планински поток една минута и 45 секунди. Се е во начинот на размислување. Практикувањето на вакво нешто изгледа лудо, знам, но е многу важно за тренингот на умот и телото. Преку разни техники, како што е дишењето, можеме да се смириме доволно за да бидеме во екстремни услови, како што се овие, и полесно можеме да се справиме со дневниот стрес. Јас ги користам методите на Вим и тие се многу корисни во мојот живот. „Умот над нештата, мозокот над телото“. Ги советувам сите да го истражуваат и пробаат овој предизвик“, напиша Ѓоковиќ.

За оние кои одлучуваат да преземат сличен потфат, тој посочи неколку правила: мора да биде зима, капењето мора да биде во река или поток, само во костим за капење, барем половина од телото мора да биде потопено во вода, а сè треба да трае барем една минута

„Сè е можно. Одиме“, вели Ѓоковиќ на крајот од видеото.

View this post on Instagram

@iceman_hof how did we do? ❄️🥶🤟🏼 Constantine and I survived this mountain stream for 1 minute 45 seconds.. mindset is everything. The practice of ice baths looks crazy I know 😂 but it’s really beneficial for training the mind and body. Through various techniques (like breathing) we can calm ourselves enough to take on extreme conditions like this and more efficiently battle daily stress in our lives. I use Wim’s methods and find them beneficial for my life overall. “Mind over matter. Brain over body.” I suggest everyone to explore it and hopefully rise to this challenge! For those who dare, I challenge you to find an ICE COLD body of water outside and get in for at least 1 minute: – Must be winter and icy water outside – Must be only in underwear – Must have half the body submerged – Must be in for at least 1 minute Make sure to do your research and prepare as this can be pretty dangerous if you don’t follow Wim’s guidelines. Tag friends to do it with you and use #NoleChallenge when you share so I can see you guys. I’m so hyped for this, let’s goo!!!!!!! Idemooo!! 💪🏼 (I can share the full version of this on FB for #NoleFam if you guys want to see 😂) #iceman #wimhof #life #nature #breathing #meditation #reflect #mindset #justbreathe #wimhofmethod #innerfire #tbt

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

loading...