Елтон Џон распали по Ватикан: Католичката црква е лицемерна

Елтон Џон преку својот Твитер ја обвини Католичката црква за лицемерие. Познатиот музичар зборуваше за позицијата на Црквата дека нема да благословува бракови на хомосексуалци, истовремено профитирајќи од неговата филмска биографија „Rocketman“.

– Како може Ватикан да одбие да ги благослови хомосексуалните бракови затоа што тие се „грешни“, а потоа да заработат пари без никакви проблеми од инвестирање во „Rocketman“, филм што ја слави среќата што ја најдов во бракот со Дејвид?“, праша Џон на Твитер.

Католичката црква неодамна го потврди својот став кон истополовите синдикати, нарекувајќи ги „избори“ што вклучуваат „сексуални активности надвор од брак“. Како такво, Ватикан ги смета за грев и продолжува дека Бог „не може и нема да го благослови гревот“, пишува Ultimate класичен рок.

Елтон Џон, едно од најпознатите и највидливите лица на ЛГБТзаедницата, објави на својот Твитер извештај „Дејли аствер“ од 2019 година, во кој се наведени некои финансиски инвестиции на Ватикан. Меѓу нив се вложени 4,5 милиони долари во производство на два филма „Мажи во црно: Интернационал“ и „Рокетмен“.

Филмската биографија на Елтон Џон заработи околу 200 милиони долари во киносалите, а по патот тој ги „зеде“ Златните глобуси и Оскарите. Сепак, филмот е означен со Р (Ограничено), што значи дека не е дозволено да се прикажува на деца под 17 години без придружба на родител или друг старател на возрасни. Материјалот содржи експлицитни сцени на насилство, голем број на пцовки и сексуално имплицитна содржина. отколку да носиме деца под 17 години со нив). Филмот содржел и сцени од секс меѓу двајца мажи, што е спротивно на конзервативните ставови на Црквата.

Да потсетиме, папата Франциско, поглаварот на Католичката црква, во октомври рече дека верува дека истополовите парови треба да имаат можност официјално да регистрираат граѓанско партнерство.

Ова е досега најконкретната позиција на папата во однос на хомосексуалните парови, а тој ја претстави во документарец во режија на Евгениј Афиневски.

„Хомосексуалците имаат право да бидат во семејството“, рече Папата во филмот чија премиера беше во октомври.

– Тие се Божји деца и имаат право на семејство. Никој не смее да биде исфрлен или принуден да се чувствува лошо затоа што е така – изјави тој.

Слични содржини