Ердоган го обвини Нетанјаху за тензијата во регионот: Тоа беше капка во преполната чаша

од Симе Стоиков

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, смета дека главен виновник за тензиите меѓу Израел и Иран е израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

– Гледаме дека опасностите, кои се обидуваме да ги спречиме последните седум месеци, се реализираат една по друга. Инцидентите што ги доживеавме минатиот викенд покажаа дека Западот не ги исполнува своите обврски.

Би било неправедно и неправедно да се судат работите само врз основа на настаните што се случија ноќта на 13 април. Од 7 октомври, израелските власти преземаат провокативни чекори со цел да подметнат пожар во регионот“, рече Ердоган во своето обраќање до нацијата по состанокот на владата.

Како што додаде, нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск бил капка во преполната чаша.

Слични содржини