Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Можна ли е војна меѓу Турција и Грција: Преговорите единствено решение – САД и ЕУ се неодлучни

Ердоган ја користи промената на американската политика, како и неодлучноста на ЕУ, изјави за Дојче веле турскиот експерт Гинтер Зејферт. Според извештаите на медиумите, повикот на Ангела Меркел во вторникот едвај спречил почеток на војна меѓу Грција и Турција. Оружјето ѕвечка се погласно и погласно по објавувањето на Анкара дека …

Повеќе

Ердоган најави „ослободување“ на ал-Акса по Аjа Софија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе ја „ослободи џамијата Ал Акса“ од Израел, откако во петокот ја „воскресна“ Ajа Софија како џамија. Одлуката за промена на статусот на античката црква Аја Софија, која во 1453 година се претвори во џамија, а потоа и во музеј, беше донесена контроверзно …

Повеќе

Ердоган ги отфрли критиките за промената на статусот на Аја Софија

Критиката кон Турција за евентуална преобразба на истанбулската „Аја Софија“ од музеј во џамија „е напад врз турскиот суверенитет“, рече во петокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган предложи да се врати статусот на џамија на споменикот на УНЕСКО, зграда во срцето на христијанското византиско царство и муслиманската османлиска империја …

Повеќе

Ердоган: Нема разлика меѓу она што им го прават Грците на мигрантите и нацистите

Турција ќе ги остави отворени границите за мигрантите кои се упатиле во Европа, се додека ЕУ не ги исполни барањата на Анкара, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Десетици илјади мигранти се обидоа да влезат во Европа преку Грција од 28 февруари, бидејќи Турција реши повеќе да не ги задржува …

Повеќе

Ердоган: Ниту еден вирус не е посилен од мерките што ги презеде Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ги презела сите мерки против новиот коронавирус.   – Посакуваме Турција да ги надмине овие тешкотии без жртви. Ниту еден вирус не е посилен од преземените мерки, наведе Ердоган. Тој додаде дека во Турција се преземени сите превентивни мерки за справување …

Повеќе

Ердоган им забрани на бегалците премин преку море

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган вчера издаде наредба крајбрежната стража да не им дозволува на бегалците, поради нивна безбедност, да го преминуваат Егејско Море. – Илегалните премини на бегалците преку Егејско Море не се дозволени бидејќи се опасни, соопшти турската крајбрежна стража повикувајќи се на претседателскиот указ. Спроведувањето на …

Повеќе

Ердоган: Анкара ќе им помогне на сириските бегалци да се вратат во својата земја

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин денеска во Москва по повеќечасовни разговори постигнаа договор за решавање на кризата во сириската провинција Идлиб. На заедничката прес-конференција Ердоган вети дека Анкара „ќе им помогне на сириските бегалци да се вратат во својата татковина“. Истовремено, Ердоган истакна дека …

Повеќе

Турција и Русија постигнаа договор за Идлиб

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин денеска во Москва по повеќечасовни разговори постигнаа договор за решавање на кризата во сириската провинција Идлиб, објави вечерва турскиот весник „Сабах“. – Блиските лични односи меѓу лидерите на Руската Федерација и Турција ни овозможуваат да најдеме заеднички пристапи за …

Повеќе

Ердоган тврди дека милиони мигранти може да тргнат кон ЕУ

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека милиони мигранти и бегалци ќе тргнат кон Европа. Тој истакна дека Турција повеќе не може да се придржува до договорот со ЕУ од 2016, според кој таа држава ги спречуваше бегалците да влезат во Европа. Ердоган тврди дека Турција не може да …

Повеќе

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата вети дека ќе им дозволи на бегалците да патуваат во Европа од Турција, додавајќи дека неговата земја не може повеќе да се справи со нови бранови на луѓе што бегаат од Сирија, опустошена од војната, пренесе АФП. „Што направивме вчера (петок)? Ние ги …

Повеќе