Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, напиша Ердоган во текст за порталот „Политико“. Тој наведе дека терористичките организации како …

Повеќе

Ердоган: Турција ќе испрати војска во Либија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција ќе поднесе предлог-закон за испраќање војници во Либија веднаш по продолжувањето на работата на Парламентот како одговор на покана на земјата, пишува весникот „Сабах“. Ердоган изјави дека воениот мандат за испраќање војска во Либија ќе биде на дневен ред на Парламентот на …

Повеќе

Ердоган со „предупредување“ до Европа за мигрантите

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, упати предупредување до европските земји дека Турција нема да може да се справи со нов бран бегалци и мигранти од Сирија. Од 2011 Турција на нејзина територија има пет милиони бегалци, од кои 3,7 се од Сирија. Ердоган вчера порача дека неговата земја нема да …

Повеќе

Атина и Анкара се близу до вооружен конфликт

Атина и Анкара се близу до вооружен конфликт, откако Турција потпиша договор за разграничување со Либија, што се врзува во ексклузивна економска зона што ги опфаќа и грчките територијални води. Договорот, потпишан на 27 ноември, предвидува коридор што се протега по источниот Медитеран меѓу бреговите на Турција и Либија и …

Повеќе

Ердоган: Сојузниците од НАТО не смеат да ја остават Турција сама во борбата против тероризмот

Сојузниците не смеат да ја напуштат Турција во борбата против тероризмот, порача денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овој став Ердоган го соопшти откако Анкара го одобри планот на Алијансата за одбрана на Балтикот и Полска. Ердоган претходно , во пресрет на самитот, кажа дека Анкара го блокира планот додека …

Повеќе

Ердоган: Треба да застанеме покрај Албанија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика целиот исламски свет да ја поддржи Албанија која вчера ја погоди катастрофален земјотрес, јави агенцијата Анадолија. – Сметам дека треба да застанеме покрај Албанија, тоа треба да биде особено должност на нашата Исламска организација за развој. Мислам дека ќе биде многу корисно …

Повеќе

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја е „длабоко повредена“ од резолуцијата на Претстваничкиот дом на американскиотѕ Конгрес која масовните убиства на Ерменците, што пред повеќе од 100 години ги сториле Турците, ги препознала како геноцид. Овој потег беше јасен приговор за Турција заради нејзината инвазија на северот …

Повеќе

Ердоган: Турција може да врати милион бегалци во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција за шест месеци до две години би можела да врати околу милион сириски бегалци од нивната земја во безбедната зона воспоставена во северниот дел на Сирија. На 9 октомври Ердоган ја почна воената офанзива во северниот дел на Сирија, наречена „Извор на …

Повеќе

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените „С-400“

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега  Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ги наметне на Анкара во врска со испораките на руските ракетни системи …

Повеќе

Ердоган се заканува: Ќе ги пуштам терористите назад во Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на терористичката група Исламска држава и да ги испрати назад во Европа. – Треба да го ревидирате својот став кон Турција, која држи в затвор многу членови на ИД и ги контролира во …

Повеќе