„ЕСПН“ ги избра најдоминантните спортисти на векот: Меси и Роналдо не се меѓу 10-те

од Stefanija Kuzmanovska

Како дел од 20-годишнината од објавувањето на своето списание, „ЕСПН“ состави список на дваесет најдоминантни спортисти во овој век.

Списокот се издвојува бидејќи субјективниот впечаток е сведен на минимум, како што пишува „ЕСПН“. Неговите аналитичари развија математички модели кои најпрецизно ја мерат доминацијата во спортот, а таа мерка е претставена со единствен број, т.н. рејтинг на доминација.

Очекувани имиња се наоѓаат на списокот, но интересно е што Лионел Меси и Кристијано Роналдо не се ниту во топ 10.

Вака изгледа списокот (бројот до името претставува рејтинг на доминација):

20. Том Брејди, рагби – ДР: 6,3

19. Мани Пакјао, бокс – ДР: 6,5

18. Мајк Троут, бејзбол – ДР: 7,1

17. Бери Бондс, бејзбол – ДР: 7,1

16. Алисон Феликс, Атлетика – ДР: 7,3

15. Новак Ѓоковиќ, тенис – ДР: 8.0

14. Кристијано Роналдо, фудбал – ДР: 8.2

13. Лорен Џексон, женска кошарка – ДР: 8,3

12. Серена Вилијамс, тенис – ДР: 8,9

11. Лионел Меси, фудбал – ДР: 8,9

10. Усеин Болт, атлетика – ДР: 9,5

9. Марта, женски фудбал – ДР: 9,8

8. Флојд Мејведер, бокс – ДР: 10,1

7. Михаел Шумахер, формула 1– ДР: 10.2

6. Аника Соренстам, женски голф – ДР: 10,3

5. Роџер Федерер, тенис – ДП: 10,6

4. Џими Џонсон, НАСКАР – ДП: 12.1

3. Пејтон Менинг, фудбал – ДП: 12,7

2. Леброн Џејмс, кошарка – ДП: 15,6

1. Тајгер Вудс, голф – ДП: 17.0

Слични содржини