Француска армија: Последната група војници го напушти Мали

од Берта Китинска

Последната француска армиска единица го напушти Мали, се вели во соопштението на француската војска, девет години откако Париз испрати војници во западноафриканската нација за да помогнат во соборувањето на исламските екстремисти од власта.

Француските вооружени сили го завршија повлекувањето од Мали шест месеци откако францускиот претседател Емануел Макрон го објави својот план за повлекување од земјата по тензиите со владејачката хунта.

Тензиите се зголемија во текот на изминатата година меѓу Мали, неговите африкански соседи и Европската унија, откако преодната влада на Мали им дозволи на руските платеници од групата Вагнер да се распоредат на нејзина територија.

Последниот контингент француски војници на таканаречените сили Бархана присутни на територијата на Мали премина во соседен Нигер, соопшти француската армија.

Тие беа сместени во Гао во северниот дел на Мали, регион погоден од насилство од џихадисти.

Франција имаше околу 4.300 војници во регионот Сахел, вклучувајќи 2.400 во Мали, во февруари кога Макрон го најави повлекувањето.

Макрон претходно изјави дека „срцето“ на француската операција ќе биде преместено во Нигер, поточно во регионот што граничи со Буркина Фасо.

Силите на Бархане се вклучени и во настаните во Чад, Нигер, Буркина Фасо и Мавританија.

Француските сили се активни во Мали од 2013 година, кога интервенираа за да ги соборат исламските екстремисти од власта. Но, бунтовниците се прегрупираа во пустината и почнаа да ја напаѓаат војската на Мали и нејзините сојузници.

Пуч во август 2020 година, предводен од полковникот Асими Гоита, го донесе на власт во Мали. Гоита изврши втор државен удар со соборување на цивилните лидери во преодната влада на Мали и ставајќи се себеси на чело минатата година.

Слични содржини