Газдата ја соопшти одлуката дали Фенербахче ќе остане во лигата

од Симе Стоиков

Целиот скандал во турскиот фудбал, кој „експлодира“ по срамните инциденти во Трабзон, сега доби епилог. Но, Коч, богат турски бизнисмен кој е на чело на спортскиот клуб Фенербахче од 2018 година, одлучи жолто-сините сепак да останат во турскиот шампионат.

Претходните недели често се зборуваше дека тимот од азискиот дел на Истанбул лесно може да се пресели и да се натпреварува во друго национално првенство во Европа, но тоа барем засега нема да биде така.

„На сите одржани состаноци дојдовме до заклучок дека напуштањето на лигата е најмалку посакуваната опција“, изјави Али Коч и додаде:

„Причината зошто опцијата не е добра е тоа што во пониските лиги би морале да се справуваме со истите проблеми како сега. Опцијата за излез од лигата е тргната од дневниот ред се до генералното собрание на клубот на крајот на сезоната“, изјави претседателот на Фенербахче.

По 30 кола во турскиот шампионат, Фенербахче е на второто место со два бода помалку од Галатасарај.

Слични содржини