Го испука првиот куршум кон Русите во 2014 година полковникот „Јазовец“ се борел и во Ирак, Зеленски го назначи за водач на клучните украински сили

од Milan1

Полковникот Вадим Сухаревски е назначен за командант на силите задолжени за беспилотните вооружени системи на украинската армија, односно тој ќе биде водач на трупите кои управуваат со воздушни и поморски беспилотни летала го пренесуваУкринформ соопштението на Генералштабот во Киев.

– Согласно решението на министерот за одбрана на Украина од 10 јуни 2024 година, полковникот Вадим Сухаревски е назначен за командант на силите задолжени за беспилотни вооружени системи на Вооружените сили на Украина, пишува во објавата објавена на официјалниот Фејсбук профил на Генералштабот на украинската армија.

Укринформ претходно објави дека на 6 февруари претседателот Володимир Зеленски потпишал указ со кој се формираат силите што сега ќе ги командува Сухаревски како посебна единица во рамките на украинската армија.

Веб-страницата „Хромадске“ претходно објави биографија на Сухаревски, чиј прекар е „Борсук“, што на украински значи јазовец.

Роден е во Закарпатија, служел во 80-та падобранска бригада, а потоа бил командант на 503-та падобранска бригада стационирана во Маријупоље.

Шухаревски има воено искуство и од странство, бидејќи во 2004 година стана најмладиот член на украинската мировна мисија во Ирак, а претходно учествуваше и во борбите за градот Ал Кут, кои се водеа меѓу американските и ирачките сили.

Се вели дека Сухаревски бил украинскиот офицер кој во 2014 година „го испукал првиот истрел кон руските инвазивни сили во необјавена војна“, се вели во соопштението.

Тоа се случи на 13 април 2014 година во близина на селото Семенивка, во близина на градот Славјанск во областа Доњецк, кој тогаш беше под контрола на Русите.

Се вели дека после тоа учествувал во одбраната на аеродромот во Луганск, како и во ставањето на Славјанск и Хеорхијивка под контрола на украинските војници, а потоа и во упадите што армијата на таа земја ги извршила за да ја разграничи територија што ја држи од онаа под руска контрола.

На почетокот на 2016 година „Борсук“ со својот баталјон изврши борбени задачи во околината на Маријупоље.

Слични содржини