Граничари на НАТО НАПАДНАТИ на полската граница

од Vladimir Zorba

Маскирани напаѓачи во белоруски униформи фрлале камења врз граничната полиција на НАТО во Полска, соопштија полските власти.

Во саботата седумчлена група луѓе во белоруски униформи „со маскирани глави“ фрлале камења врз полска патрола во близина на градот Дубице Черкиевна на североисточната полска граница, соопшти државната гранична полиција, пишува Newsweek.

Во последниве месеци, тензиите меѓу Варшава и Минск нагло се зголемија, поттикнати од присуството на платеничката група „Вагнер“ во Белорусија, кои ѝ се придружија на Белорусија по прекинатиот бунт на платениците на крајот на јуни.

На почетокот на септември, Белорусија ја обвини Полска, еден од најгласните поддржувачи на Украина, дека испратила воен хеликоптер во белорускиот воздушен простор, што Варшава го негираше. Само неколку недели претходно полските власти објавија дека два белоруски хеликоптери влегле во нивниот воздушен простор.

Белорусија соопшти дека немало прекршување на граничните прописи.

Слични содржини