Хабек: Единството на ЕУ за руските санкции се распаѓа

од Stefanija Kuzmanovska
324 прегледи

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изрази загриженост дека единството на Европската унија „почнува да се распаѓа“ пред утрешниот самит на кој ќе се разговара за ембаргото за нафта против Русија и плановите за намалување на зависноста од руските енергетски извори.

Лидерите на ЕУ ќе се состанат во понеделник и вторник за да разговараат за новиот пакет санкции против Русија, кој би можел да вклучи ембарго на нафта и програма насочена кон забрзување на прекинот на зависноста од фосилните горива, вклучително и рускиот гас.

„По нападот на Русија врз Украина, видовме што може да се случи кога Европа е обединета. Со оглед на утрешниот самит, да се надеваме дека ќе продолжи вака. Но, единството веќе почнува да се распаѓа“, рече Хабек на прес-конференција.

Во петокот, европските земји се обидоа да постигнат договор за воведување ембарго на руските нафтени поморски испораки, но дозволија снабдување со гасоводи, компромис што ќе и купи време на Унгарија и ќе ги деблокира новите санкции против Москва.

Хабек ја повика Германија да зборува со еден глас на самитот, наместо да се воздржува од гласање поради разликите во мислењата во владејачката коалиција во земјата. Тој повика на слично единство и во другите земји од ЕУ.

„Европа е сè уште огромен економски простор со неверојатна економска моќ. И кога е обединета, може да ја искористи таа моќ“, рече Хабек на отворањето на германскиот саем, Хановер Месе.

Слични содржини