Хари и Меган во Велика Британија во септември, откриена причината за посетата

од Stefanija Kuzmanovska

Британскиот војвода и војвотката од Сасекс следниот месец ќе го посетат Обединетото Кралство за да учествуваат во добротворни настани.

Хари и Меган ќе ја посетат и Германија, како дел од патувањето каде што ќе поддржат „неколку важни добротворни настани“, изјави нивниот портпарол.

Двојката ќе го посети Манчестер за да присуствува на самитот One young world, настан кој собира млади лидери од повеќе од 190 земји, на 5 септември.

Меган Маркл е советник на организацијата, како и Џастин Трудо, Ричард Бренсон и Џејми Оливер.

После тоа, тие ќе ја посетат Германија за игрите „Инвиктус“, кои треба да се одржат во Дизелдорф во 2023 година. Потоа ќе се вратат во Велика Британија за наградите WellChild на 8 септември.

Нивната посета на Обединетото Кралство е прва по прославата на платинестиот јубилеј на кралицата на почетокот на јуни.

„Принцот Хари и Меган, војводата и војвотката од Сасекс со нетрпение очекуваат да присуствуваат на неколку добротворни настани кои се важни за нив“, рече нивниот портпарол.

Слични содржини