ХОРОР ВО ЗАГРЕБ: Со Мерцедес влетал во група луѓе, пет лица се повредени (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

од Vladimir Zorba
600 прегледи

Тешка сообраќајната несреќа се случила околу 22 часот во петокот во Нови Загреб. На паркингот на трговскиот центар во Бузин автомобил влетал во група луѓе.

Повредени се пет лица, а полицијата подоцна соопшти дека возачот бил под надзор.

Видео кое кружи на социјалните мрежи покажува како автомобил со голема брзина удира во друго возило, а потоа во група луѓе кои стојат во близина. Според очевидци, возачот изгубил контрола над автомобилот Мерцедес додека излегувал од кружниот тек на самиот влез на паркингот.

Според информациите од загрепската полиција, возачот е под полициски надзор и против него се води постапка.

„Четири лица се повредени кога возило влетало во пешаци во петокот околу 22 часот во Бузин кај трговскиот центар Супернова, а лицето кое го управувало возилото е под полициски надзор. Во тек се активности за расветлување на сите околности на овој настан“, велат од полицијата.

Екипата за итна помош веднаш излегла на терен и повикала помош од уште три возила. Од загрепските пожарникари се дознава дека се повредени неколку лица. Од под возилото пожарникарите извлекле едно лице.

„По пристигнувањето е утврдено дека има неколку повредени лица кои лежат на подот, повикани се уште три амбулантни возила. Лицето кое било под возилото било ослободено од итната помош. Нашиот тим им помага на работниците од итната помош во лекувањето на повредените лица“, соопштија од Јавната противпожарна станица на Град Загреб.

Загрепската полиција започна кривична истрага против возачот (23), кој со својот мерцедес налета на тројца пешаци и автомобил, во кој по ударот се повредени уште две лица.

Во сообраќајката со тешки телесни повреди се здобиле три лица – пешаци, триесет и петгодишен маж на кој му била укажана лекарска помош во Клиничката болница во Загреб, триесет и двегодишна жена на која и била укажана лекарска помош во Клиничката болница Дубрава и млад маж (21), на кој му била укажана лекарска помош во Клиничкиот болнички центар Сестре Милосрднице.

Слични содржини