Ибрахимовиќ за ветувањето кон Милан, титулата без Рајола и неговата иднина

од Vladimir Zorba

Талисманот на Милан, Златан Ибрахимовиќ дефинитивно се радуваше по триумфот со Скудетото, што е негово второ со тимот по она во 2011 година. Тој потсети на ветувањето по пристигнувањето дека ќе ги врати „росонерите“ на трофеите, титулата му ја посвети на својот покоен агент Мино Рајола, коментираше кога ќе реши за својата иднина и направи споредба со претходниот шампионски тим на ѓаволите.

Исто така, 40-годишниот напаѓач уште еднаш го привлече вниманието на себе со љубопитниот начин на кој излезе на теренот за да го додели трофејот. Прво ги испрска со шампањ фановите во близина, а потоа запали пура пред да излезе на подиумот со соиграчите.

„Прекрасно е, бев тука на претходниот триумф на Милан. 11 години подоцна повторно сум тука. Дојдов со ветување и го одржав. Многумина се насмеаја кога реков дека повторно ќе го освоиме Скудетото, но работевме напорно и покажавме што значи да страдаш за остварување на твоите резултати. Ова му го посветувам на Мино. Тој беше меѓу оние кои ме посакуваа во Милан, а ми кажа дека јас сум единствениот кој може да го спаси Милан. Нему му го посветувам овој трофеј, тој е прв без Мино до мене. Што би ми рекол кога би бил овде сега? „Ајде да играме уште 10 години и да украдеме уште пари! (се смее)“

“Мојата иднина? Морам да бидам во добра форма и да правам одредени работи. Кога ќе се чувствувам добро, ќе видам каква е ситуацијата. Сè уште чувствувам дека можам да направам разлика кога сум на теренот. Не гледам друг Ибра наоколу. Ќе донесам одлука во следните неколку дена. Во последно време ми беше доста тешко и физички и од други лични причини. На крајот дадов се од себе за да му помогнам на Милан да го освои овој трофеј. Се плашев дека ќе треба да се пензионирам, но ќе го направам тоа на мој начин.

Се разбира, многу зборувам во соблекувалната. Им реков да останат фокусирани. Лесно е да се изгуби самоконтролата во такви ситуации. Ова е одмазда за многу играчи во кои луѓето не веруваа. Разликата помеѓу мојот претходен престој и мојот сегашен е огромна. Пред 11 години, тимот беше составен од 22 шампиони кои освоија сè. Бевме фаворити во секоја сезона. Сегашниот состав е полн со млади играчи. Ги ставивме под притисок и им дозволивме да сфатат што е Милан. Ова се две различни приказни“, изјави Ибрахимовиќ по победата од 3:0 над Сасуоло, која ја донесе титулата на „росонерите“.

Слични содржини