Индиската мутација на вирусот откриена во Белгија

од Берта Китинска

Индиската мутација на КОВИД-19, е откриена во Белгија од група индиски студенти кои пристигнале од Париз, објавија белгиските власти.

Група од 20 студенти беше ставена во карантин на северот на Белгија, каде што дојдоа на курсот во средината на април, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Гардијан.

Неколку експерти сугерираат дека тие можеби биле жртви на „супер-заразен“ член од нивната група или друг патник во автобус што ги донел од Париз во Белгија.

Строга изолација

„Овие студенти ја почитуваа строгата изолација уште од нивното пристигнување. Од 43 студенти, 20 се заразени со индиска варијанта “, напиша микробиологот Емануел Андре од Католичкиот универзитет во Левен во твит.

Групата слета во Париз на 12 април.

Неколку студенти развија симптоми на инфекција со корона пет дена подоцна, рече вирусологот Марк ван Ранст.

Варијантата Б.1.617 веќе се појави на други места, вклучувајќи ги САД, Австралија, Израел и Сингапур.

Вирусот корона откриен во Индија го изучуваат научници ширум светот, но сè уште не е познато колку се шири и дали предизвикува смртоносен втор бран во Индија, иако се знае дека има сличности со Бразил и Југ Африка.

Слични содржини