IPO: Reddit брка пазарна проценка од 6,5 милијарди долари

од Vladimir Zorba

Reddit бара вреднување до 6,5 милијарди долари во својата претстојна иницијална јавна понуда (IPO), известува CNBC, цитирајќи извор запознаен со ова прашање. Компанијата планира да ја цени својата IPO помеѓу 31 и 34 долари по акција.

Reddit поднесе барање за IPO во февруари и планира да тргува на Њујоршката берза под симболот RDDT. Според PitchBook, социјалната мрежа имаше приватна пазарна проценка од 10 милијарди долари кога последен пат собра 1,3 милијарди долари финансирање во 2021 година.

На врвот од асортиманот, акциите на Сем Алтман во компанијата би биле во вредност од повеќе од 400 милиони долари. Извршниот директор на OpenAI учествуваше во кругот на финансирање на Reddit од 50 милиони долари во 2014 година. Тогаш, во блог пост, тој изјави дека бил секојдневен корисник на веб веќе 9 години и дека компанијата е „пример за нешто што на почетокот изгледало како глупава играчка за губење време, но се претворила во нешто многу интересно“ . Алтман беше во бордот на директори на Reddit од 2015 до 2022 година.

Други значајни акционери се Tencent и Advance Magazine Publishers, матичната компанија на издавачкиот гигант Condé Nast. Една година откако технолошките претприемачи Алексис Оханијан и Стив Хафман го основаа Reddit, Condé Nast ја купи компанијата пред да ја оддели во 2011 година.

Во 2021 година, компанијата поднесе доверлив нацрт-проспект за јавна понуда до Комисијата за хартии од вредност. Според најновиот проспект за IPO, компанијата генерирала годишен приход од 804 милиони долари за 2023 година, што е за 20% повеќе на годишно ниво од 666,7 милиони долари. Неговата нето загуба се намали на 90,8 милиони долари за 2023 година од 158,6 милиони долари една година порано.

Модераторите на форумот на Reddit кои всушност не работат за компанијата, позната како Redditors, можат да учествуваат во претстојното IPO преку „програмата за насочени акции“, се вели во поднесувањето. Слични програми, дозволувајќи им на членовите на заедницата или клиентите да купуваат акции по цена на IPO, понудија Airbnb, Doximity и Rivian.

Минатото лето, неколку истакнати модератори на Reddit ги блокираа своите заедници поради несогласување со плановите на компанијата поврзани со нејзиниот интерфејс за програмирање на апликации (API) што го користат трети лица програмери за да градат апликации на платформата. Промената би принудила некои развивачи од трети страни да платат повеќе за пристап до API на Reddit, во зависност од нивната употреба. Социјалната платформа тогаш рече дека промените во цените на API се неопходни бидејќи податоците на компанијата ги користат технолошките компании за обука на големи јазични модели слични на семејството на софтвери GPT на OpenAI.

Компанијата во моментов развива модел за лиценцирање податоци за да ја придружува нејзината основна дејност за рекламирање преку Интернет, се вели во поднесувањето. Google неодамна објави дека го проширил партнерството со Reddit, овозможувајќи му пристап до податоците на платформата.

Дебито на Reddit на Вол Стрит доаѓа во историски бавен период за IPO, делумно поради загриженоста за каматните стапки и глобалната економска несигурност. IPO на Reddit ќе биде првата голема технолошка понуда на годината и првата IPO на социјален медиум од Pinterest во 2019 година.

Џон Татл, заменик-претседател на Њујоршката берза, изјави за CNBC во јануари дека пазарот на IPO треба да се подобри во 2024 година, велејќи: „Имаме солидна линија од различни сектори и географски области“.

Слични содржини