Иран претстави нов дрон кој може да лета 24 часа

од Stefanija Kuzmanovska

Иран денеска го претстави новото беспилотно летало (UAV) кое може да лета без престан 24 часа.

Дронот наречен „Мохаџер-10“ има оперативен дострел од 2.000 километри и беше претставен на церемонија по повод Денот на одбранбената индустрија, пренесува агенцијата ИРНА.

„Мохаџер-10“ има капацитет на гориво од 450 литри и носивост од 300 килограми.

Слични содржини