Исчезна Американец кај Доњецк: Се борел на страната на Русите

од Симе Стоиков

Американецот Расел Бентли, кој се бореше заедно со проруските трупи против украинските сили во источна Украина, исчезна во областа Доњецк под руска контрола, соопшти денеска локалната полиција.

Бентли исчезна на 8 април, а полицијата додаде дека потрагата е во тек, пишува Ројтерс. Руската дигитална новинска агенција „Маш“ објави дека Американецот исчезнал откако украинските сили гранатирале кварт во градот Доњецк.

„Маш“ изјави дека неговата сопруга рекла дека, по гранатирањето, Бентли отишол да види дали некому му треба помош, но не се вратил. Бентли (64) ги поддржува проруските сили во Украина од 2014 година, кога им се придружил, користејќи го псевдонимот „Тексас“ како знак за воен повик, пренесува РИА Новости.

Руската агенција наведува дека Бентли потоа станал новинар и соработувал со руската новинска агенција Спутник и добил државјанство на Руската Федерација.

Слични содржини