Истакнат талибански свештеник убиен во експлозија во Кабул

од Stefanija Kuzmanovska

Истакнатиот талибански свештеник шеик Рахимула Хакани е убиен денеска во бомбашки напад во Кабул, изјави разузнавач.

Шефот на разузнавањето за областа Кабул каде се случи нападот, Абдул Рахман, ја потврди неговата смрт.

Четири талибански извори изјавија за „Ројтерс“ дека нападот се случил во Кабул кога напаѓачот активирал експлозивна направа скриена во вештачка пластична нога.

Засега не се знае кој стои зад нападот, а истрагата е во тек, наведуваат извори.

Слични содржини