ИСТОРИСКА ПРОМЕНА ВО ФУДБАЛОТ: УЕФА го укина „правилото гол во гости“ по 56 години

од Stefanija Kuzmanovska

Како што прв објави англиски „Тајмс“, УЕФА одлучи да не ја користи предноста на гол во гости во нокаут фазите на своите натпреварувања.

Она што колоквијално се нарекува „правило на гол во гости“, накратко, е начин на решавање на два натпревари кои завршија нерешено во вкупниот резултат – тимот што постигна повеќе голови како гостин оди понатаму.

Одамна се сметаше дека ова правило е за друго време, кога гостувањата беа вистински мали културни шокови, кога терените, стадионите и патувањата воопшто не беа стандардизирани, кога не беше лесно однапред да се знае што очекува тимот кога ќе тргне на пат.

Правилото донесе некои од најспектакуларните моменти во европскиот фудбал со текот на годините, а најновиот пример е дуелот помеѓу Пари Сен Жермен и Баерн во Лигата на шампионите, кога тогашниот шампион на Франција отиде понатаму.

Но, фактот дека веќе не постои истото оправдување за фаворизирање на голот во гости како во некои претходни децении е причина што за оправдувањето за зачувување на ова правило се расправа веќе некое време.

Треба да се напомене дека има многу, дури многу импресивни гласови во светот на фудбалот, кои се противат на укинувањето на ова правило.

Слични содржини