Израел фрли стотици бомби тешки околу 900 килограми на Појасот Газа

од Radmila Tasevska
145 прегледи

Во првиот месец од војната со Хамас, Израел фрли стотици бомби тешки околу 900 килограми на Појасот Газа, од кои многу можеа да погодат луѓе на оддалеченост поголема од 300 метри, покажуваат анализите на Си-Ен-Ен и компанијата за вештачка интелигенција Synthetaic.

Сателитските снимки од првиот месец од војната меѓу Израел и Хамас откриваат повеќе од 500 кратери од израелски бомби со пречник повеќе од 12 метри, оставени од бомби тешки околу 900 килограми.

Тие бомби се четири пати потешки од најголемите бомби што САД ги фрлиле врз ИД во Мосул, Ирак, за време на војната против екстремистичката група.

Експертите за оружје и војна велат дека широката употреба на тешка муниција предизвикала голем број жртви во Појасот Газа, особено затоа што палестинската енклава е најгусто населената област во светот.

Слични содржини