Израелската Армија: Осумдесет војници загинале во офанзивата на Газа

од Radmila Tasevska

Израелската армија денеска соопшти дека 80 војници биле убиени од почетокот на нејзината офанзива против Хамас во Појасот Газа.

По неколку недели силно бомбардирање, Израел започна копнена офанзива на територијата на 27 октомври со цел да го уништи Хамас како одмазда за нападот во кој, како што велат израелските власти, биле убиени околу 1.200 луѓе, повеќето од нив цивили.

Слични содржини