Израелските сили го бомбардираа централниот дел на Газа во проширувањето на копнената офанзива

од Stefanija Kuzmanovska

Израелските сили ги бомбардираа палестинските бегалски кампови во центарот на Газа во вторникот, велат жителите, очигледно подготвувајќи се да ја прошират својата копнена офанзива на третиот дел од опколената територија.

Отворањето на потенцијална нова борбена зона укажува на долг и деструктивен пат пред Израел, бидејќи Израел вети дека ќе го уништи Хамас по неговиот напад на 7 октомври врз јужен Израел. Со недели, израелските сили се вклучени во тешки борби во северниот дел на Газа и јужниот град Кан Јунис, протерувајќи ги Палестинците во помали делови од територијата во потрага по засолниште.

И покрај меѓународниот притисок за прекин на огнот и повиците од САД да се намали бројот на цивилни жртви, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот предупреди дека борбата „ниту блиску не е завршена“.

Израелската офанзива беше една од најразорните воени кампањи во поновата историја. Повеќе од 20.600 Палестинци, од кои две третини жени и деца, се убиени, според министерството за здравство на Газа, кое не прави разлика меѓу цивили и борци меѓу загинатите.

Во меѓувреме, се појавија нови знаци на војна меѓу Израел и Хамас, што ги подгрева тензиите во регионот. Ирански генерал е убиен во израелски воздушен напад во Сирија, што може да донесе одмазда од Иран. Американски воени авиони нападнаа милитанти поддржани од Иран во Ирак како одговор на нападот со беспилотно летало во кој беа ранети американски војници.

Жителите на централна Газа имаа уште една непроспиена ноќ откако гранатирањата и воздушните напади ги потресоа камповите Нусејрат, Магази и Буреиџ. Во тие логори беа изградени градови во кои беа сместени Палестинците протерани од нивните домови во денешно Израел за време на војната во 1948 година и нивните потомци, а сега тие се преполни и со луѓе кои избегаа од северот.

Слични содржини