Јанша поддржува испраќање С-300 во Украина: „Ќе победат во војнава“

од Nikola Popovski

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека го поддржува испраќањето на противракетниот систем С-300 во Украина.

„Да, го поддржувам тоа бидејќи тоа е опремата што најмногу и е потребна на Украина. Не поддржувам многу приказни за тоа што им даваме“, изјави Јанша за CNN.

Јанша додаде дека разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој му рекол дека неговата влада е подготвена да им предложи на Украинците референдум за промена на уставот со цел да се забрани желбата на Киев да се приклучи на пактот за НАТО.

„Мислам дека донесоа некаква прагматична одлука, бидејќи откако ја добија оваа војна, мислам дека НАТО ќе сака да им се придружат. Кога ќе победат во оваа војна, украинската армија ќе биде една од најсилните, ако не и најсилната армија на европскиот континент“, рече Јанша.

Од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, Зеленски бара од Западот да и помогне на неговата земја со оружје, особено со системи за противракетна одбрана.

Слични содржини