Jeep работи на мал SUV модел

од Vladimir Zorba

Jeep подготвува нов мал SUV модел кој ќе заземе место во каталогот под кросоверот Renegade. Возилото е снимено за време на тестови, а неговата пазарна премиера во Европа се очекува следната година.

Според најавите, овој модел ќе има и електрична верзија. Матичната компанија Stellantis планира да продава само електрични модели од 2026 година, но овој автомобил ќе има опција и со SUS погон.

Можно е новиот мал Jeep да ја користи e-CMP платформата на Stellantis, која се користи за автомобили со слична големина: Peugeot 208, e-208, 2008 и e-2008, како и Opel Corsa и Corsa-e модели. Оваа платформа може да прими SUS и електричен погон, но не и традиционалниот погон на сите тркала на Jeep.

По повод 80 години од основањето на компанијата, првиот човек на оваа марка, Кристијан Мениер најави дека Jeep до 2025 година ќе има возило со нула емисија на штетни гасови во секој сегмент. Менаџментот на компанијата посочи дека постоечката линија на модели ќе се прошири за да вклучи помали и поголеми модели.

Слични содржини