Климатски промени: „Ел Нињо“ завршува со неизвесност за поладна иднина

од Vladimir Zorba

Моќниот временски настан „Ел Нињо“, кој заедно со климатските промени помогнаа да се поттикнат глобалните температури до нови височини, заврши, велат научници, цитирани од Би-Би-Си.

Австралиското биро за метеорологија соопшти дека Тихиот океан „суштински се оладил“ во изминатата недела.

Оваа природна епизода која започна минатиот јуни донесе потопли води на површината на Пацификот, додавајќи дополнителна топлина во атмосферата.

Но, што ќе се случи следно е неизвесно, велат истражувачите.

Низата неодамнешни глобални месечни рекорди за високи температури доведоа некои научници да се плашат дека светот би можел да влезе во нова фаза на уште побрзи климатски промени.

Научниците велат дека месеците по крајот на „Ел Нињо“ ќе дадат силен показател дали неодамнешните високи температури се должат на забрзаните климатски промени или не.

На секои неколку години, почетокот на „Ел Нињо“ носи драматични промени во времето во многу делови од светот.

Напливот на потопла вода што излегува на површината кај брегот на Перу во Јужна Америка е поврзан со зголемени суши и поплави во различни делови на светот.

Целосното име на моделот е „El Niño-Southern Oscillation“ или ENSO.

Тој е обележан со три различни фази, жешкиот „Ел Нињо“, неутрални услови или постуден период наречен „Ла Ниња“.

Овој сегашен „Ел Нињо“ стартуваше во јуни минатата година, а врвот го достигна во декември.

Резултирачката потопла вода во Пацификот помогна да се поттикнат глобалните просечни температури до нови височини, при што март беше десетти месец по ред што го соборува рекордот за тој период.

Но, сега, можеби побрзо од очекуваното, „Ел Нињо“ го нема.

Критичното прашање е што ќе се случи потоа и околу ова научниците се поделени.

Американските истражувачи неодамна рекоа дека има 60% шанси „Ла Ниња“ да се развие помеѓу јуни-август и 85% шанси тоа да се случи до есен.

Но, Австралиското биро вели дека таквите изјави треба да се третираат со претпазливост. Очекуваат неутралните услови да траат најмалку до јули.

Тие укажуваат на моменталната топла состојба на глобалните океани за која веруваат дека влијае на ENSO.

„Бидејќи тековните глобални услови на океаните не се забележани претходно, заклучоците за тоа како ENSO може да се развие во 2024 година, што се засноваат на настани од минатото, можеби не се сигурни“, велат тие во соопштението.

Дали е формирана „Ла Ниња“ или не, навистина е важно, велат истражувачите.

Може да има значително влијание врз бурите и ураганите, при што некои експерти предвидуваат дека ако „Ла Ниња“ навистина пристигне, тоа ќе биде најава за многу активна сезона на урагани во Атлантикот.

Ефектот на ладење на „Ла Ниња“ може малку да ја забави стапката на глобално загревање.

Тоа може да укаже дека рекордните температури забележани во текот на изминатата година биле нешто како мистерија, а не доказ дека светот се преселил во побрза фаза на затоплување, пишува Би-Би-Си.

Слични содржини