Кои се 15-те најприфатливи дестинации за патување во 2024 година, по избор на Британската пошта?

од Vladimir Zorba

Сакате да одите на прифатлив одмор во 2024 година? Дојдовте на вистинското место. Иако трошоците за патување се зголемија оваа година (за 3,1%), сè уште има пари кои може да се заштедат – ако знаете каде одите.

Новиот извештај на British Post откри некои од најприфатливите дестинации за 2024 година.

Анализирајќи ја силата на валутата, локалните цени и основните трошоци на туристичките дестинации во 40 популарни дестинации за одмор низ целиот свет, „Извештајот за пари за одмор 2024“ ги истакнува некои од најевтините места за патување.

Извештајот ги рангира дестинациите врз основа на барометар кој ја зема предвид локалната цена на осум клучни неопходни работи за патување – вклучувајќи кафе, пиво, кока-кола, вино, вода, крема за сончање, средство против инсекти и три оброци. И иако извештајот не вклучува фактори како хотели и авионски билети, помага да се добие добро чувство за тоа каде најмногу ќе се потрошат вашите пари.

Ова е 18-та година како Пошта го објавува овој извештај. Има добри вести: цените паднаа на 25 дестинации на листата во споредба со минатата година.

На врвот на листата како најевтино место за патување во моментов е Хои Ан во Виетнам. Според извештајот на Пошта, вкупниот проценет трошок од 64,51 УСД на ден за основните работи за патување го прави овој шармантен скапоцен камен ултимативна дестинација која нема да му наштети на вашиот буџет.

Лоциран на централниот брег на Виетнам, Хои Ан ги повикува посетителите со своето илјадници години старо место на светско наследство на УНЕСКО, живописно место каде улици осветлени со фенери водат до живописни продавници и тезги со улична храна. Исто така е погодно лоциран во близина на прекрасните плажи со бел песок – едни од најубавите во Азија.

На второ место е Кејп Таун, Јужна Африка, каде дневната цена од 68,48 долари за основните работи ветува незаборавно искуство во позадина на планината Тајбл и недопрените крајбрежја. Овде, можете да се нурнете во енергична култура и да уживате во јадење од светска класа (оброк од три јадења за двајца чини помалку од 44,14 долари во просек) без значително да влијаете на вашиот буџет за патување.

Момбаса во Кенија е на третото место на листата. Оваа дестинација на источниот брег на Африка повикува со плажите со бел песок, живите пазари и богатото наследство на свахили, што нуди длабоко искуство за патниците кои бараат релаксација и културно истражување.

Во изненадувачки пресврт, Токио, Јапонија – пулсирачка метропола каде традицијата се среќава со модерноста – го зазема четвртото место на листата. Според Пошта, за основни туристички набавки се потребни само 74,43 долари дневно. Помогна и тоа што цената на чаша вино (во просек од само 4,56 долари) и шише вода (во просек 77 центи) придонесоа за ова рангирање.

Во Топ 5 е Алгарве во Португалија, кој ги комбинира културата, историјата и природната убавина. Со своите плажи преплавени со сонце, шармантни села и вкусна морска храна, Алгарве обезбедува идилично бегство за патниците кои бараат прифатлива, но збогатена одмор.

Ова се 15-те најприфатливи места според извештајот за 2024 година:

Цена на дестинација во долари
Хои Ан, Виетнам  64,51 долари
Кејп Таун, Јужна Африка  68,48
Момбаса, Кенија  69,96
Токио, Јапонија  74,43
Алгарве, Португалија  75,33
Шарм ел Шеик, Египет  77,36
Сончев брег, Бугарија  79,73
Кута, Бали, Индонезија  79,79
Мармарис, Турција  83,27
Пафос, Кипар  92,49
Пенанг, Малезија  93,98
Пукет, Тајланд  97,97
Делхи, Индија  98,05
Коста дел Сол, Шпанија  102,67
Монтиго Беј, Јамајка  109,76.

Слични содржини