Која е вистинската цел на операцијата Белгород?

од Nikola Popovski

Настаните во регионот на Белгород продолжуваат да се развиваат. Режимот на контратерористичка операција воведен во регионот траеше помалку од еден ден и беше откажан. Локалниот гувернер Вјачеслав Гладков успеа да изјави дека „сите саботери се елиминирани“ и „пробивањето на субверзивната група е запрено“, пишува Цивил медија.

Во меѓувреме, сосема спротивни информации доаѓаат од активистите против Путин. Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободата на Русија на своите Телеграм канали известуваат дека нивната операција за „ослободување“ на Русија од диктатурата во Кремљ не само што е во тек, туку дека успеале да ги поразат силите на Федералната служба за безбедност (ФСБ) и да уништат моторизирана чета на руската армија. Сепак, сè уште е тешко да се каже каква е реалноста.

-Потврда за порозноста на руската граница и пропустливоста на нејзината одбрана дојде и вечерта на 25 мај, кога беше забележан блесок на светлина над аеродромот во руската Ростовска област:, за кој властите тврдат дека руската воздушна одбрана соборила украинска ракета, додека според тврдењата на некои активисти се чини дека противвоздушната одбрана соборила сопствен руски авион, стои во текстот.

Слични содржини