Крит погоден од земјотрес со јачина од 6,5 степени

од Vladimir Zorba

Земјотрес со јачина од 6,5 степени го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Наводно, земјотресот, чиј епицентар бил во регионот Арвис на југот на Крит, бил почувствуван на целиот остров.

Засега нема информации за евентуални човечки жртви.

Во извештајот се наведува дека земјотресот се случил 20 километри југоисточно од градот Хераклион, на длабочина од два километри.

Најблиска населба до епицентарот е Ано Арханес, која има 3.900 жители. Оддалечена е десет километри од местото на земјотресот.

Земјотресот е регистриран во 8,17 часот по средноевропско време, или 9,17 часот по грчко време.

Турските власти издадоа предупредување за цунами, а според фотографиите објавени на Твитер, земјотресот оштетил некои згради на островот.

Слични содржини