📽 Лекар открива каков појадок појадува секој ден за да го намали холестеролот

од Radmila Tasevska

Високиот холестерол, слично на високиот крвен притисок, не предизвикува многу забележливи симптоми. Сепак, премногу холестерол во артериите може да го зголеми ризикот од сериозни здравствени проблеми, од срцев до мозочен удар. За среќа, промените во исхраната може да помогнат да се исфрли масната супстанција од крвта.

Анестезиологот д-р Заин Хасан сподели фантастична храна за појадок што може да го направи токму тоа. На својот TikTok, тој опиша три намирници за природно намалување на холестеролот.

Тој објасни дека исто така им препорачува на родителите и на пациентите да ги јадат следните опции за да го задржат нивото на восочна форма под контрола.

За појадок препорача овесна каша која помага во намалување на холестеролот и призна дека ја јаде секој ден. „Овесната каша има фантастични растворливи влакна. Ќе помогне во врзувањето на жолчните киселини, кои потоа природно ќе го намалат холестеролот во вашето тело“, објасни тој во видеото.

@doctarz 3 foods to decrease cholesterol naturally. Make sure your oatmeal is glyphosate free! #cholesterol #highcholesterol #heartdisease #naturalremedy ♬ Magical (Instrumental) – BLVKSHP

Докторот додаде дека треба да се одлучиме за овесна каша која не содржи глифосат, широко користен хербицид кој ги контролира широколисните плевели и треви.

Друга храна што ја препорача за намалување на високиот холестерол може да биде крцкав додаток на овесната каша – јаткастите плодови.

Д-р. Хасан препорача почесто да консумираме некакви јаткасти плодови. „Најдобра би била мешавината, но бадемите или индиските ореви, кои било од нив, имаат одлични хранливи материи, растителни влакна и исто така имаат многу добра количина на протеини“, истакна докторот.

Последната храна за намалување на холестеролот на листата се бобинки. „Бобинките се антиоксиданси. Тие го намалуваат количеството на слободни радикали во вашето тело. Слободните радикали се оние што доведуваат до згрутчување на крвта, што предизвикува срцев удар поради слободниот проток на холестерол во вашите артерии“, објасни тој.

Плус, бобинки исто така се преполни со влакна кои можат да помогнат да се исфрли дел од тој „лош“ холестерол.

Слични содржини