Лице од црната листа долета од Авганистан во Британија

од Nikola Popovski

Лице од црната листа на кои им беше забранет влез во Велика Британија, со воен авион пристигнаа во таа земја од Авганистан како дел од евакуацијата од аеродромот во Кабул, пренесува „Скај њуз“.

Неидентификувано лице долетало во Бирмингем, објави Скај. Нема детали што се случило со таа личност.

„Имаше луѓе во Авганистан кои претставуваа сериозна закана за националната и јавната безбедност“, рече владиниот портпарол.

„Поради оваа причина, владата спроведува детални проверки за да ги спречи оние што се осомничени дека се милитанти или претставуваат безбедносна закана да влезат во Британија“, додаде тој.

Скај објави дека висок претставник на граничната полиција им рекол на пратениците дека пет лица од црната листа се обиделе да го напуштат Авганистан со британска помош и дека четворица биле запрени. Петтото лице успеало да се пробие до Бирмингем, рече тој.

Слични содржини