Литванија крена бодликава жица на границата со Белорусија

од Nikola Popovski

Литванија од денеска затвори два од шесте контролни пункта на границата со Белорусија со цел, како што соопшти, да спречи шверц и преминување на припадници на руската приватна паравоена формација „Вагнер“ од Белорусија.

Литванската министерка за внатрешни работи Агне Билотаите изјави дека потегот е преземен за да се спречи шверцот, како и новите безбедносни закани поради присуството на борците „Вагнер“ во Белорусија.

„Пред се, треба да ги засилиме нашите напори во борбата против шверцот. Граничните пунктови кои беа затворени ја немаа опремата за рендген неопходна за правилна проверка“, рече Билотаите.

Таа посочи дека литванската влада го смета присуството на членови на „Вагнер“ како закана која мора да се реши, пренесе ТАСС. Пристапот до тие гранични премини е блокиран со бетонски плочи и бодликава жица.

Литванската влада не соопшти кога тие гранични премини би можеле повторно да бидат отворени.

Слични содржини