Македонија доби незгодна група за СП

од Берта Китинска

Машката сениорска репрезентација на Македонија денеска ги доби ривалите во групата за Светското првенство во 2023 година. Домаќини на Мундијалот ќе бидат Полска и Шведска.

Македонија ќе игра во групата Ф што ќе се игра во полскиот град Краков, а противници ќе бидат силната Норвешка и незгодните репрезентации на Аргентина и Холандија. За потсетување, репрезентацијата на Холандија беше една од изненадувањата на континенталниот собир оваа година.

Избраниците на Лазаров своите средби од првата фаза ќе ги играат во Краков.

Групи за СП:

А-Шпанија, Иран, Чиле, Црна Гора

Б-Полска, Словенија, Саудиска Арабија, Франција

Ц-Шведска, Уругвај, Африка (2), Бразил

Д-Исланд, Јужна Кореа, Унгарија, Португалија

Е-Германија, Африка (5), Србија, Катар

Ф-Норвешка, Аргентина, Холандија, Македонија

Г-Хрватска, САД, Африка (1), Африка (3)

Х-Данска, Африка (4), Бахреин, Белгија

Слични содржини