Манчестер Јунајтед започна преговори за Фримпонг

од Vladimir Zorba

Манчестер Јунајтед веќе ги започна преговорите за евентуалниот потпис на дефанзивецот на Баер Леверкузен, Џереми Фримпонг. 23-годишниот десен бек долго време е во нишанот на „црвените ѓаволи“, кои веќе работат на неговиот трансфер на „Олд Трафорд“, тврди новинарот Кристијан Фалк.

Фримпонг има одлична сезона со тимот на Баер (Леверкузен) и благодарение на неговите силни игри „аспирините“ ја освоија титулата во Бундеслигата. 23-годишниот Холанѓанец има 12 гола и 11 асистенции на 37 натпревари во сите натпреварувања. Може успешно да делува и во одбраната и на понапредните позиции на крилните позиции.

Друга предност на Фримпонг е тоа што е младински играч на Манчестер Сити и добро ја познава ситуацијата во Англија. Тој е под договор со Леверкузен до 2028 година, но се вели дека има откупна клаузула од 40 милиони евра што нема да биде проблем за „црвените ѓаволи“. Сепак, играчот е посакуван и од други тимови, меѓу кои и Баерн (Минхен).

Евентуалното потпишување на Фримпонг речиси сигурно ќе значи разделба со Арон Ван-Бисака на лето. 26-годишниот Англичанец така и не успеа да покаже доследност во своите настапи и се повеќе бара трансфер, а за него наводно е заинтересиран Интер.

Слични содржини