Mercedes-AMG CLE 63 сепак добива V8 мотор

од Vladimir Zorba

Mercedes-AMG CLE 63, кој наскоро треба да се појави на пазарот, ќе добие 4,0-литарски V8 бензински мотор со двоен турбополнач кој развива до 585 КС, потврди Mercedes Benz, пишува Autocar.

Според Index, оваа одлука го поништува претходниот план да им се даде на популарното ново купе и кабриолет истиот plug-in хибриден погон од 670 КС како и најновите модели C63 и GLC 63 поради бавната продажба на седани, караван и теренци.

И покрај неговите водечки перформанси во класата, традиционалните купувачи на AMG не се одлучија за погонскиот систем E-Performance PHEV, кој комбинира 2.0-литарски турбо-полнач со четири цилиндричен бензински мотор со електричен мотор поставен на задната оска.

Продажбата на моделите моментално е далеку под онаа на нивните претходници V8 на глобалните пазари на AMG. Најновата верзија на моторот M177 V8 на AMG, кој има блага хибридна технологија, ќе ги напојува најмоќните верзии на новиот CLE како резултат на тоа, беше кажано од Autocar.

Тие модели ќе бидат позиционирани над CLE 53 Coupé и Cabriolet, кои се придвижувани од 3,0-литарски турбо бензински мотор со шест цилиндри, кој произведува 442 КС.

Извори на Mercedes велат дека одлуката да се даде сила на CLE V8 е поврзана не само со млаката реакција на моделите C63 и GLC 63 PHEV, туку и со повратните информации од неговата глобална продажна мрежа. Дилерите сугерираа дека евентуалното поставување на четирицилиндричниот CLE 63 над шестцилиндричниот CLE 53 ќе доведе до конфузија кај потенцијалните купувачи.

Слични содржини