Милановиќ му ветил на Рама: „Ќе се залагам за влез на Албанија во ЕУ што поскоро“

од Vladimir Zorba

Претседателот на Републиката, Зоран Милановиќ, се сретна со премиерот на Република Албанија, Еди Рама, кој е во официјална посета на Република Хрватска.

На средбата во Кабинетот на претседателот на Републиката се разговараше за соработката меѓу Хрватска и Албанија, при што беше договорено дека односите меѓу двете земји се исклучително пријателски и добри. Претседателот Милановиќ и премиерот Рама разговараа и за безбедносната и политичката состојба во Југоисточна Европа, при што беше истакнато дека зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот е од голем интерес за двете земји.

Милановиќ денеска ја повтори цврстата и континуирана поддршка на Хрватска за членството на Албанија во Европската унија и му потврди на премиерот Рама дека ќе продолжи да се залага за влез на Албанија во ЕУ што е можно поскоро, имајќи предвид дека земјата е сигурен сојузник во НАТО долго време.

Слични содржини