Милановиќ повика на признавање на Косово

од Vladimir Zorba
232 прегледи

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за време на своето обраќање на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации упати јавен повик за признавање на Косово и промена на изборниот закон во Босна и Херцеговина.

Во својот говор во средата, тој изрази загриженост за последните настани во односите меѓу Белград и Приштина и повика на деескалација на тензиите, но и на универзално признавање на Косово како „полноправна членка на меѓународната заедница“, известува „Н1 Хрватска“.

Во своето обраќање, Милановиќ, меѓу другото, истакна дека Хрватска ја поддржува европската перспектива на Босна и Херцеговина и дека ја поздравува одлуката на Европската унија да и даде кандидатски статус.

Слични содржини