Моќен чувар на нашето здравје: Овој зелен лист го зајакнува имунитетот и го регулира крвниот притисок

од Берта Китинска

Марулата е богата со минерали како калиум, калциум и натриум. Исто така, содржи голема количина витамини. Богато е со витамин Ц, кој го штити организмот од настинка и грип и витамин Е, кој е моќен природен антиоксиданс кој ги штити клетките од оштетување. Витамини А и Б2, кои исто така се наоѓаат во големи количини, се корисни за очите, косата и кожата.

Покрај тоа, содржи фолна киселина, фосфор, железо, магнезиум, бакар, манган и цинк. Има многу висок процент на вода, па го хидрира организмот на овој начин, велат нутриционистите.

Ги одржува здравите коски

Калциумот е важен за здравјето на коските и забите, а исто така помага во одржување на мускулната функција.

Може да го регулира крвниот притисок

Зелената боја на зелена салата доаѓа од хлорофилот, кој има корисен ефект во случај на спазам на крвните садови, и се верува дека може да го регулира крвниот притисок, како и да ја стимулира активноста на срцевиот мускул.

Слични содржини