Мурињо опција да го замени Дејвид Мојс во Вест Хем

од Vladimir Zorba

Жозе Мурињо на лето би можел да го замени Дејвид Мојс како тренер на Вест Хем, пишува CaughtOffside. Иднината на Шкотланѓанецот со „чеканите“ не е сосема сигурна по неодамнешните неубедливи резултати на тимот, а не е исклучена опцијата да биде заменет со Специјалниот.

Мурињо моментално е без работа откако доби отказ од Рома. Сепак, тој не крие дека сака што поскоро да најде нов клуб. И опцијата за преземање на Вест Хем исто така може да го разбуди неговиот интерес.

Претходно беше поврзуван со интерес од Саудиска Арабија, но Португалецот одби да оди во таа насока и претпочита да остане во Европа, а уште подобро во Англија, каде што веќе е познато име откако ги водеше Челси, Манчестер Јунајтед и Тотенхем.

Во исто време, на Вест Хем не му оди толку лошо и се уште е во битка за Европа. Сепак, тимот забележа само една победа во последните 6 натпревари во сите натпреварувања, што ги натера шефовите да размислат за замена на Мојс со Мурињо, кој останува еден од најдобрите менаџери во светот.

Слични содржини