Наскоро новото Maserati GranCabrio

од Vladimir Zorba

Откако претходно го претстави новото купе GranTurismo, Maserati потврди дека на 29 февруари својата премиера ќе ја има неговата кабриолет верзија наречена GranCabrio.

Како и GranTurismo, GranCabrio ќе има 3.0-литарски твин-турбо V6 мотор (во верзии со 360 kW/490 КС и 600 Nm или 405 kW/550 КС и 650 Nm вртежен момент), со 8-брзински автоматски менувач.

Подоцна ќе пристигне и електричната верзија Folgore со 560 kW/761 КС и 1350 Nm, со батерии од 92 kWh и автономија од околу 450 km.

Сите три верзии ќе бидат достапни со тркала од 20 и 21 инчи.

Внатре, со подобри материјали и модерна технологија, се очекуваат 12,2-инчен дигитална инструмент табла и инфозабавен екран на допир од 12,3 инчи, заедно со уште еден 8,8-инчен екран на допир и head-up дисплеј.

Слични содржини