Навивачите на Јунајтед планираат уште еден протест пред дербито со Ливерпул

од Vladimir Zorba

Навивачите на Манчестер Јунајтед планираат нов сериозен протест против сопствениците на тимот, семејството Глејзер на следниот домашен натпревар на тимот против Ливерпул.

„#EmptyOldTraford“ е хаштагот на социјалните мрежи што го користат поддржувачите на тимот за планирање и координирање на нивните акции. Целта е да се остави голем дел од култниот натпревар празен барем за дел од телевизиското дерби.

Ова ќе биде втор голем протест по оној организиран на отворањето на сезоната против Брајтон.

Во сезоната 2020/21, непосредно пред големото дерби помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул, домашните навивачи повторно решија да го изразат своето незадоволство надвор од стадионот, што потоа се претвори во неконтролирана инвазија низ вратите на објектот и теренот и на крајот доведоа до одложување на натпреварот.

Слични содржини