Некој бара 15.000 евра за овој „крш“ во вид на Maserati Merak

од Vladimir Zorba

Видовме многу класични автомобили кои се спасени од многу лоша состојба, но овој Maserati Merak SS од 1979 година што се продава на eBay веројатно нема да биде еден од нив. Еднократниот спортски автомобил со централно сместен мотор е опишан во рекламата како „главно комплетен“ на кој му треба „целосна реставрација“, но од неговиот изглед, малку може да се направи за да се врати во живот.

Некогаш убавото Maserati изгледа како „крш“, бидејќи рамката е поделена на половина со дрвените делови кои наводно ја држат заедно, а целото тело е покриено со ‘рѓа. Сигурно доживеал сообраќајна несреќа бидејќи самото време не може да биде толку сурово кон автомобилот, дури и ако е оставен да скапува без никаква заштита. Ветробранското стакло исчезнало, а кабината се одвоила од носот, а внатрешноста останала изложена.

Maserati произведе вкупно 1.830 примероци на Merak помеѓу 1972 и 1983 година. Спортскиот автомобил 2+2 со V6 погон беше поевтина и попрактична алтернатива на Maserati Bora со V8 од истата ера.

Кога ја напушти фабриката пред 44 години, 3,0-литарскиот V6 произведуваше 162 kW/220 КС. Тој мотор се наоѓа надвор од моторниот простор, а бројни суспензии и внатрешни делови седат покрај возилото и чекаат некој повторно да ги состави. Продавачот предлага возилото да ги задржи оригиналните алуминиумски тркала Campagnolo и таблата со инструменти специфични за SS. Опремен е и со електрични прозори.

Изненадувачки, Merak доаѓа со своите оригинални американски документи и беше легално увезен назад во Европа откако ги плаќати сите царински давачки. Според огласот, тој моментално се наоѓа во Краков, Полска. Заинтересираните можат лично да го прегледаат, а продавачот предлага помош за превоз. Сепак, не знаеме дали некој ќе биде доволно луд да се впушти во ваква реставрација, особено кога ќе слушне за цената од 15.000 евра.

Слични содржини