Нетанјаху ја распушти воената влада

од Milan1
215 прегледи

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја распушти воената влада, која беше формирана по невидениот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври минатата година. Според „Тајмс оф Израел“, доцна синоќа Нетанјаху му рекол на Воениот кабинет, мала група високи функционери од низа партии што беше формирана на 11 октомври за да управува со операциите против Хамас и Хезболах, дека тие официјално се распуштени.

Претседателот на умерената Партија на национално единство, Бени Ганц, еден од тројцата членови на владата, го напушти воениот кабинет минатата недела. Распуштањето се очекуваше откако екстремно десничарскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир побара да биде вклучен во работата на воениот кабинет.

Се очекува Нетанјаху да донесе критични одлуки за војната за време на ад хок состаноци со помал број функционери без Бен Гвир и ќе бара одобрение за одлуката.

Слични содржини