Објавен албумот „Toy“ на Боуви

од Vladimir Zorba

Албумот насловен „Toy“ на познатиот музичар Дејвид Боуви е објавен постхумно, 20 години по снимањето на песните.

Имено, Боуви имал непремостливи конфликти со својата поранешна издавачка куќа „Вирџинија“, поради што неговиот албум „Toy“ од 2001 година никогаш не ја видел светлината на денот, барем не во форма на објавен албум.

Пиратската верзија на лошиот квалитет на звукот меѓу љубителите на ликот и делото на Боуви кружи на интернет од 2011 година, а сега албумот е официјално објавен, па од оваа недела ќе биде достапен на стриминг платформите.

Музичарот користел и некои од песните од овој албум на албумот „Heathen“ од 2002 година за Б-страните на некои синглови или како песни кои биле дел од компилации.

„Toy“ е снимен во 2001 година, непосредно по настапот на Боуви на фестивалот Гластонбери, кој е запаметен како концерт со извонредно историско значење, бидејќи тој и бендот, кој тогаш го сочинуваа Марк Плати, Стерлинг Кембел и Ерл Слик, беа на врвот на својата слава.

Ден по тој концерт, Боуви влезе во студиото со својата група. Заедно зедоа песни снимени помеѓу 1964 и 1971 година, а Боуви сакаше веднаш да издаде албум, во духот на настапот на споменатиот фестивал.

„Toy“ е временска капсула заробена во атмосфера на радост, оган и енергија, со звукот на музичари кои сакаат да свират заедно“, објасни Плати.

Во меѓувреме, режисерот Брет Морген го завршува филмот за Дејвид Боуви, кој е базиран на сточасовен материјал и ретки снимки од неговите изведби, а се шпекулира дека премиерата може да се очекува на филмскиот фестивал Санденс, на крајот на јануари.

Фестивалот, кој се одржува во Парк Сити, е точно на годишнината од смртта на Боуви – 10 јануари.

Слични содржини